تبلیغات
دختر زمین شناس
قالب وبلاگ

دختر زمین شناس
تنها جایی که برای زندگی کردن داریم زمین است...مواظبش باشیم 
تكامل ژئودینامیكی در ایران

بر اساس داده های مغناطیس دیرینه و زمین ساخت دیرینه، 4 صفحـــــــه قاره ای در ایران تشخیص داده شده است كه عبارتند از:
صفحه ایران، صفحه توران(اروپا آسیا)، صفحه عربستان(گندوانا) و صفحه هیرمند(افغانستان).
ایالتهای فلززایی موجود در ایران را می توان نتیجه شرایط حاصـــــل از زمین ساخت كششی(تشكیل كافت ها و اقیانوس‌ها) و فشارشی‌(كمربندهای كوهزایی) حاكم بین این صفحات دانست. ضمناً مرز صفحه ایران با صفحه توران توسط خط درز شمالی ایران مشخص می شود‌. برخورد بین صفحات ایران و توران در پایان تریاس میانی رخ داده است(لنش و اشمیت 1984). خط درز ایران – توران از جنوب شرق كپه داغ شروع و از طریق لبه شمالی بینالود بطرف دریای خزر جنوبی كشیده می شود كه از روی بقایای افیولیتی قابل تشخیص است.


 
مرز میان صفحات ایران زمین و عربستان توسط روراندگی زاگرس مشخص می شود.‌ علوی مرز بین این دو صفحه را در 200 كیلومتری شمال روراندگی زاگرس و در محل فرورفتگی های موجود بین سنندج - سیرجان و سهند - بزمان (كمربند آتشفشانی ایران مركزی) می داند. برخورد بین این دو صفحه در میوسن رخ داده است.
مرز بین صفحه ایران و صفحه هیرمند بخوبی مشخص نیست. فورستر(1978) و اوهانیان(1983) مجموعه های افیولیتی واقع در شرق ایران را مرز بین این دو صفحه می دانند. ‌برخورد بین این دو صفحه در كرتاسه بالایی رخ داده است.

بطور كلی تكامل ژئودینامیكی در ایران به قرار زیر است:

    پالئوتتیـــــٍس:
    مرز بین ایران و صفحه توران توسط خط درز شمالی ایران كه زمان رخداد واریسكن تا اوایل كامبرین تشكیل گردیده است مشخص می شود. محل این خط درز از روی بقایای افیولیتی مربوط به پالئوزوئیك كه در امتداد آن یافت می شود مشخص می گردد. این مجموعه های افیولیتی در واقع بقایای پالئوتتیس(پالئوزوئیك ) می باشند كه طی تریاس بالایی(با پرمین بالایی) در نتیجه فرورانش صفحه اقیانوسی پالئوتتیس و برخورد صفحه اقیانوسی پالئوتتیس و برخورد صفحه گندوانا و صفحه آنگارالند(اشتوكلین 1974) جایگزین شدند. بقایایی از این اقیانوس، در شمال غرب بینالود بصورت فرورفتگی خزر كه در واقع یك اقیانوس برجای مانده است، مشاهده می‌شود. بر اساس داده های مغناطیسی دیرینه، موقعیت فعلی بخش شمالی ایران زمین همانند موقعیت آن در كرتاسه می باشد(ونسینك و واركمپ 1980)؛ بجز آنكه در مزوزوئیك در این منطقه اقیانوس پالیوتتیس وجود داشته است.
نئوتتیس:
طی زمان پركامبرین و پالئوزوئیك، ایران زمین و عربستان بخشی از گندوانا بوده‌اند و توسط اقیانوس پالئوتتیس از صفحه توران جدا می‌شده‌اند. در اواخر پالئوزوئیك یا اوائل تریاس با بازشدن اقیانوس نئوتتیس، ایران از عربستان جدا شده و در پایان تریاس میانی با صفحه توران برخورد نموده است. فرورانش صفحه اقیانوسی عربستان به زیر صفحه ایران زمین در اواخر كرتاسه آغاز گردیده و برخورد بین این دو صفحه در نئوژن به پایان رسیده است. این برخورد بیشترین تاثیر را بر روی زمین ساخت ایران داشته است. ‌در مسافتی بیش از 2000 كیلومتر، پوسته ضخیم شده و ضخامت آن در منطقه زاگرس به 50 تا 60 كیلومتر رسیده است(گیس و همكاران 1984).
    در كمربند ارومیه – دختر(كمربند آتشفشانی ایران مركزی یا سهند – بزمان)، كانسارهای مس پورفیری در جنوب شرقی منطقه كه در آن صفحه اقیانوسی دارای شیب بیشتری است واقع می باشند‌(گیس و همكاران 1984). عكاشه و بر&1606;تیجه گیری نموده‌اند كه در شمال‌غرب، صفحه اقیانوسی دارای شیب كمتری است.
    در نظریه جدیدتر جلینی(2000) و وستفال و همكاران(2003) به تشكیل نئوتتیس 2 در شمال ایران مركزی اشاره می كنند و كمربند آتشفشانی شمال‌غرب(ارومیه – دختر) را حاصل فرورانش نئوتتیس دوم به زیر ایران مركزی می دانند كه تا پلیو – پلیستوسن ادامه داشته است.
    بطور كلی تكامل ژئودینامیكی ایران را می توان نتیجه رخدادهای زمین ساختی در مناطق زیر دانست:
    1) شمال ایران باز و بسته شدن اقیانوس هرسینین(پالئوتتیس) بین صفحه توران در شمال و صفحه ایران مركزی شرقی در جنوب.
    2) جنوب غرب و شمال غرب ایران، باز و بسته شدن اقیانوس نئوتتیس بین صفحه ایران در شمال و صفحه عربستان در جنوب.
    3) منطقه مكران، فرورانش پوسته اقیانوسی عمان(بقایای نئوتتیس) به زیر ایران.
    4) شرق ایران، باز و بسته شدن اقیانوس واقع بین بلوك هیرمند در شرق و بلوك لوت در غرب.
    5) غرب لوت، باز و بسته شدن اقیانوس واقع در غرب صفحه لوت.
طبقه بندی: زمین شناسی ساختمانی،
[ چهارشنبه 31 خرداد 1391 ] [ 01:37 بعد از ظهر ] [ راحله زمینی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

این وبلاگ برای همه زمینی هاست...

مشاور پایان نامه های تخصصی کارشناسی زمین شناسی
بررسی های زمین شناسی
کار با gps و نرم افزار mapsurce و آموزش آن
رسم نقشه ( زمین شناسی، توپوگرافی، ...)
آموزش نرم افزار های زمین شناسی: ... gis , rockwork, surfer 8 & 9 , dips
rmazloomi.zamin@yahoo.com

نویسندگان
آخرین مطالب
لینک دوستان
نظر سنجی
نظر شما در مورد وبلاگ دختر زمین شناس چیست؟


ابر برچسب ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب