تبلیغات
دختر زمین شناس
قالب وبلاگ

دختر زمین شناس
تنها جایی که برای زندگی کردن داریم زمین است...مواظبش باشیم 
نگاهی اجمالی بر گسل شمال دامغان، گسل چشمه علی، گسلستانه

    گسل شمال دامغان:
    گسل دامغان از 10 كیلومتری شمال شهر دامغان می‌گذرد و با برش نهشته‌های كواترنری، معرف یك گسل كواترنری است. نخستین بار كرینسلی (1970)، 5/14 كیلومتر از طول گسل مذكور را مطالعه و آن را نوعی گسل نرمال با شیب به سوی جنوب همراه با فرو افتادن بخش جنوبی دانست.
بنا به گزارش بربریان و همكاران (1375)، درازای این گسل حدود 100 كیلومتر برآورد می‌شود و از دو بخش بنیادی خاوری و باختری ساخته شده است. بخش خاوری (از شمال دامغان تا ده‌ملا)، به طول 53 كیلومتر، گاهی از میان كنگلومرای چین‌خورده نئوژن پسین و بادزن آبرفتی كهن و جوان كواترنر و گاهی در میان سیلت‌های رسی كواترنری است، و بلوك جنوبی آن پایین افتادگی دارد. در بخش باختری گسل دامغان (از شمال دامغان تا گردنه آهوان) بلوك شمالی فرو افتاده و بلوك جنوبی معرف نوعی گسل فشاری با شیب به سوی جنوب است.هیچ‎گونه داده لرزه‌خیزی از گسل دامغان در دست نیست. امكان دارد زمین‌لرزه‌های 22 دسامبر 856 میلادی قومس و زمین‎لرزه 9 ژانویه 1982، نتیجه جنبش گسل دامغان باشد (بربریان،1363).
    این گسل یك كواترنری و فعال می باشد كه از شمال غرب شاهرود (دهملا) به سمت غرب كشیده شده و تا فولادمحله ادامه دارد.همان طور كه در عكس هوایی مشاهده می گردد مخروط افكنه های كواترنری توسط این گسل قطع شدگی نشان می دهد كه نشان از فعال بودن و جوان بودن آن دارد با بررسی این گسل در ایستگاههای مختلف به مشاهدات جالب توجهی دست می یابیم.
    به عنوان مثال در ناحیه شمال دهملا(25 كیلومتری شمال غرب شاهرود) این گسلش با جابجا كردن واحدهای نتوژن(اولین واحدهای رسوبی كواترنری) و قرار دادن آنها بر روی واحدهای كواترنری عهد حاضر و مخروط افكنه های موجود در منطقه، جابجایی شاغولی قابل توجهی را نشان می دهد زیرا توپوگرافی برجسته ای از واحدهای قدیمی بر روی واحدهای جدید با شیبی به سمت جنوب ایجاد شده است با توجه به اینكه ترانشه ای جدید در منطقه ایجاد نشده است و همچنین واحدهای جابه جا شده همگی رسوبات سخت نشده هستند، نمی توان در مورد سازوكار این گسلش به طور دقیق اظهار نظر كرد . در ادامه حركت به سمت غرب، گسلش پنهان شده و توپوگرافی، طبیعی می شود.
    در مسیر جاده معدن طزره كه ازجاده شاهرود- دامغان منشعب می شود، به دلیل احداث جاده،ترانشه ای مصنوعی ایجاد شده است كه گسل شمال دامغان را نیز قطع كرده است.با بررسی ترانشه، جهت شیب سطح گسل و همچنین مولفه شاغولی حركت آن به صورت كلی مشخص می شود كه به صورت زیر می باشد.مؤلفه شاغولی نرمال، امتداد گسلش: شرقی- غربی. شیب سطح گسل به سمت جنوب. البته نمی‌توان به مولفه امتداد لغز آن پی برد.
    گسل شمال دامغان پس از عبور از سیاه كوه، در منطقه آهوانو، رخنمون كاملاً مشخصی دارد كه به بررسی آن پرداخته شده است.در این منطقه گسلش با یك جابجایی شاغولی معكوس باعث قراردادن سازند كرج، در مقابل مخروط افكنه های كواترنری و جدید شده است. با توجه به جابجایی آبراهه ها نیز می توان عنوان كرد كه مؤلفه امتدادلغز این گسلش نیز به صورت چپ بر می باشد.برداشتی كه از گسلش در این محل صورت گرفت به صورت N80E,65 SE می باشد.
    گسل دامغان در امتداد خود از شاهرود به سمت آهوانو، دو نوع جابجایی را به صورت مشخص و كاملاً متفاوت نشان می دهد.در رخنمونی كه از این گسلش در جاده طزره مشاهده گردید، مؤلفه شاغولی نرمال، و در رخنمون آهوانو، مؤلفه شاغولی معكوس، تشخیص داده شد، این احتمال وجود دارد كه این گسلش به صورت دورانی فعالیت كرده باشد؛ به صورتی كه در قسمت شرقی سیاه كوه، مؤلفه شاغولی نرمال و در قسمت غربی سیاه كوه، مؤلفه معكوس ایجاد شده است.

    گسل آستانه
    در باختر روستای آستانه (واقع در شمال باختری شهر دامغان) و دره رودخانه آستانه، دوگسله موازی و کنار هم با راستای شمال خاوری – جنوب باختری دیده می شوند که درنزدیکی 10 کیلومتری جنوب باختر آستانه، رسوبات آبرفتی کواتر نر را به روشنی بریده وهمراه با آبراهه های پهنه، به شکل چپبر (left – lateral) جابجا نموده است (بربریانو همکاران، 1375). گسل آستانه یکی از گسل های نادر البرز کوه است که به سببنزدیکی با مرز جنوبی البرز و وجود رسوبات آبرفتی کواترنر در کنار آن، به روشنی جنبشجوان کواترنر را نشان می دهد (بربریان و قریشی، 1376). درازای شناخته شده گسلآستانه بیش از 75 کیلومتر بوده و ساز و کار آن راندگی با مولفه راستالغز چپبر است (بربریان، 1363)امکان دارد خرابی دژ فولاد محله به سبب جنبش گسل آستانهرویداده باشد. همچنین ممکن است جنبش این گسل سبب رویداد زمینلرزه 22 دسامبر 856میلادی کوموس با بزرگی Ms = 7.9 باشد (بربریان و قریشی، 1376).
    آستانه روستایی در مسیر دامغان- چشمه علی بوده كه در قسمت شمالی آن یكی از بهترین رخنمون‌های گسل آستانه مشاهده می گردد.این گسل شامل دو گسل به موازات هم بوده كه حركتی امتدادلغز را نشان می دهند.گسل پایینی، واحدهای سنگی شمشك را از سازند دلیچای جدا می‌كند و گسل بالایی كه به نظر جوان تر هم می رسد و مولفه راستالغزی بر روی آن كاملاً مشخص می باشد.در داخل سازند دلیچای قرار داشته و باعث جابجایی حدود 20 متر به صورت چپ گرد این سازند شده است. آبراهه های جابجا شده گواه این جابجایی می باشد.برداشتی كه از موقعیت این گسل صورت گرفت عبارت است از N70E,70NW با مولفه امتدادلغز غالب (حداقل در آخرین فاز جابجایی) به صورت چپ گرد كه مولفه شاغولی آن كمتر از 5 درجه می‌باشد.

    گسل چشمه علی
    در حاشیه جاده دامغان- چشمه علی و دست راست جاده رخنمون بسیار زیبایی از گسل چشمه علی، در ترانشه ای كه به صورت مصنوعی جهت احداث جاده ایجاد شده است مشاهده می گردد . این گسل هم دارای مولفه شاغولی نرمال و هم مولفه امتدادلغز چپ بر می باشد. برداشتی كه از این گسل صورت گرفت به صورت: N10E,75SE و R=65 می باشد.با مولفه شاغولی و مولفه امتدادلغز.این گسل و گسل آستانه متقاطع همدیگرند.طبقه بندی: زمین شناسی ساختمانی،
[ چهارشنبه 28 تیر 1391 ] [ 08:38 قبل از ظهر ] [ راحله زمینی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

این وبلاگ برای همه زمینی هاست...

مشاور پایان نامه های تخصصی کارشناسی زمین شناسی
بررسی های زمین شناسی
کار با gps و نرم افزار mapsurce و آموزش آن
رسم نقشه ( زمین شناسی، توپوگرافی، ...)
آموزش نرم افزار های زمین شناسی: ... gis , rockwork, surfer 8 & 9 , dips
rmazloomi.zamin@yahoo.com

نویسندگان
آخرین مطالب
لینک دوستان
نظر سنجی
نظر شما در مورد وبلاگ دختر زمین شناس چیست؟


ابر برچسب ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب