تبلیغات
دختر زمین شناس
قالب وبلاگ

دختر زمین شناس
تنها جایی که برای زندگی کردن داریم زمین است...مواظبش باشیم 
معدن مس سرچشمه

    ◄ موقعیت جغرافیایی معدن:
    معدن مس سرچشمه با مختصات "20 '52° 55 طول شرقی و "40 '56° 29 عرض شمالی در 160 كیلومتری جنوب غربی كرمان و 50 كیلومتری رفسنجان قرار دارد. این معدن از طریق جاده‌ی آسفالته به رفسنجان و سیرجان مرتبط بوده و فاصله آن تا بندرعباس 437 كیلومتر است. ارتفاع این ناحیه از سطح دریا به‌طور متوسط 2620 متر است و بلندترین نقطه‌ی آن از سطح دریا 3280 متر ارتفاع دارد. تغییرات سالیانه‌ی درجه‌ی حرارت در این ناحیه از 15- تا 32+ درجه‌ی سانتی‌گراد می‌باشد. میزان بارندگی در ارتفاعات 550 میلی‌متر در سال گزارش شده‌ و سرعت باد در این ناحیه گاهی به 100 كیلومتر در ساعت می‌رسد .
    كانسارهای سرچشمه در قسمت مركزی سلسله جبال زاگرس قرار گرفته و متشكل از سنگهای چین خورده گسله، سنگهای رسوبی و مواد آتشفشانی اوایل دوران سوم است.
    ◄ تاریخچه معدن:
    این محل از قدیم به‌دلیل جاری بودن آب‌های زنگاری‌رنگ و تشكیل رسوبات آبی‌رنگ در كف‌ دره‌ها و جویبارها مورد توجه بوده است. این رسوبات نمك كه سولفات مس می‌باشند، هم اكنون نیز در كف آبراهه‌های اطراف معدن قابل مشاهده می‌باشند. این كانسار برای اولین‌بار توسط مهندس انتظام در سال 1928 كشف شد. او در این منطقه به‌دنبال سرب و روی بود كه مشاهده سرباره‌های مربوط به قرن‌های گذشته و آزمایش آن‌ها در منطقه او را به این معدن راهنمایی كرد.
    اولین كارهای اكتشافی و پی‌جویی در سال 1966 توسط سازمان زمین‌شناسی كشور در این منطقه انجام شد. كارهای دقیق‌تر اكتشافی با حفاری‌هایی به‌طول 12000 متر ادامه یافت.
    عملیات معدن‌كاری در این معدن از سال 1345 با صدور پروانه‌ی اكتشاف به نام «شركت سهامی معادن كرمان» آغاز شد. در سال 1346 این شركت به همراه یك شركت مهندسی مشاور انگلیسی به تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی منطقه به مقیاس 1:50000 و 1:10000 و 1:2500 پرداخته و به‌دنبال آن شبكه‌ حفاری 200 متری بر روی نقشه 1:2500 ایجاد شد.
    با انحلال مشاركت شركت‌های ایرانی - انگلیسی در سال 1349 ادامه‌ی‌ عملیات اكتشافی به «شركت سهامی معادن مس سرچشمه» سپرده شد و این شركت توانست تا سال 1354 عملیات حفاری عمقی در شبكه‌های 100 متری قائم و 50 متری زاویه‌دار را به انجام رساند.
    در سال 1355، به دنبال تحولات پدید آمده در شیلی، شركت آناكاندا (Anaconda) از كمپانی‌های اصلی بهره‌‌برداری مس شیلی، طی مشاركت با «شركت ملی صنایع مس ایران» - كه جایگزین شركت سهامی معادن مس سرچشمه شده بود - طرح 20 ساله بهره‌برداری از معدن و طراحی كارخانه را آغاز نمود كه این برنامه‌ها با وقوع انقلاب اسلامی متوقف شد.
    ادامه‌ی فعالیت‌ها در سال 1357 توسط كارشناسان ایرانی پیگیری شد و آنان توانستند طی سال‌های 1360 تا 1362 به ترتیب واحدهای «معدن و تغلیظ»، «ذوب و ریخته‌گری»، «استحصال مولیبدن» و «پالایشگاه» را راه‌اندازی كنند (عباسی كلیمانی، 1383).
    در حال حاضر مجتمع مس سرچشمه اولین تولیدكننده‌ی مس در ایران است كه تحت پوشش شركت ملی صنایع مس ایران قرار دارد. بهره‌برداری از معدن از سال 1380 براساس طرح توسعه‌ی معدن كه توسط كارشناسان ایرانی تدوین شده، صورت می‌گیرد. میزان كانسنگ خروجی روزانه از جبهه‌های مختلف معدن كه به روش روباز استخراج می‌شود 41000 تن و سالیانه حدود 14 میلیون تن با عیار 1% می‌باشد. میزان تولید نیز 120000 تن در سال بوده كه در طرح توسعه به 200000 تن افزایش یافته‌است. براساس این طرح ظرفیت استخراج روزانه از حدود 40000 تن به 80000 تن رسیده و عمر مفید معدن با این طرح از 15 سال به 27 سال افزایش یافته و تا سال 1403 شمسی ادامه خواهد یافت


    ◄ استخراج معدن:
    بهره‌برداری از معدن مس سرچشمه بصورت روباز و طراحی اولیه آن توسط شركت آناكاندا انجام شده‌است، شیب دیواره معدن 30 درجه و حداكثر شیب جاده در داخل آن 8 درجه در نظر گرفته شده‌است. عرض و ارتفاع پله‌های معدن به‌ترتیب 8.75 و 12.5 متر می‌باشد. بسته به استحكام سنگ معدن بازاء هر 4 تا 8 یا 12 پله، یك پله ایمنی ساخته می‌شود كه در این‌صورت شیب معدن از 30 درجه به 37 درجه و بالاخره به 41 درجه خواهد رسید. نقشه بهره‌برداری از معدن در مراحل روزانه، ماهانه، یك ساله، سه ساله، 5 ساله، 7 ساله، 10 ساله، 15 ساله و 20 ساله تهیه شده‌است.
    چال‌زنی با مته‌های 9 اینچی در شبكه‌های 9.5*7.5 متر و آتشباری با استفاده از آنفو انجام می‌شود. عمق چاهها بین 14 تا 14.5 متر می‌باشد و از انفجار هر چال حدود 2000 تن سنگ معدن بدست می‌آید. بارگیری با شاول با ظرفیت 9 متر مكعب( در حدود 15 تن ) و باربری توسط كامیون با ظرفیت 120 تن انجام می‌گیرد. میزان استخراج معدن در روز 100000 تن می‌باشد كه 44000 تن از آن به‌عنوان ماده معدنی با عیار 1.12 درصد وارد سنگ‌شكن اولیه می‌شود و بقیه بعنوان باطله در محل‌هایی كه برای این منظور در نظر گرفته شده ریخته می‌شوند.

    ◄ ذخیره و استخراج معدن:
    ذخیره‌ی نهشته روباز (OpenPit) معدن 740 میلیون تن با عیار 0.78% مس، 0.03% ‌مولیبدن 0.27 ppm طلا، 1.14 ppm نقره، 1.2 ppm نیكل و 0.9 ppm كبالت است و كل ذخیره زمین‌شناسی آن 1.2 میلیارد تن با عیار 0.69 درصد مس می‌باشد. از این ذخیره 100 میلیون تن آن دارای عیار 1.5 درصد مس است كه شامل یك بلانكت غنی شده از كالكوسیت بوده و ضخامت متوسط آن به 40 متر می‌رسد. ذخیره نهشته اكسیدی 27 میلیون تن برآورد شده‌است كه با روش SX_EW فرآوری می‌شود. این زون با ضخامت 26 متر شامل كانی‌‌های كوپریت، مالاكیت و آزوریت است. ذخیره احتمالی معدن نیز 1200000 هزارتن و ذخیره قطعی آن 826500 هزار تن برآورد شده كه بزرگترین معدن مس ایران و قابل مقایسه با معادن بزرگ دنیا چون چوكی‌كاماتا در شیلی و بینگهام در آمریكا می‌باشد (پرند و همكاران، 1376).
    بهره‌برداری از معدن مس سرچشمه به‌صورت روباز و طراحی اولیه‌ی آن توسط شركت آناكاندا انجام شده ‌است. شیب دیواره‌ی معدن 30 درجه و حداكثر شیب جاده در داخل آن 8 درجه در نظر گرفته شده‌ است. عرض و ارتفاع پله‌های معدن به‌ترتیب 8.75 و 12.5 متر می‌باشد. بسته به استحكام سنگ معدن بازاء هر 4 تا 8 یا 12 پله، یك پله‌ی ایمنی ساخته می‌شود كه در این‌صورت شیب معدن از 30 درجه به 37 درجه و بالاخره به 41 درجه خواهد رسید. نقشه بهره‌برداری از معدن در مراحل روزانه، ماهانه، یك ساله، سه ساله، 5 ساله، 7 ساله، 10 ساله، 15 ساله و 20 ساله تهیه شده ‌است. چال‌زنی با مته‌های 9 اینچی در شبكه‌های 9.5*7.5 متر و آتش‌باری با استفاده از آنفو انجام می‌شود. عمق چاهها بین 14 تا 14.5 متر می‌باشد و از انفجار هر چال حدود 2000 تن سنگ معدن بدست می‌آید. بارگیری با شاول با ظرفیت 9 متر مكعب( در حدود 15 تن ) و باربری توسط كامیون با ظرفیت 120 تن انجام می‌گیرد. میزان استخراج معدن در روز 100000 تن می‌باشد كه 44000 تن از آن به‌عنوان ماده معدنی با عیار 1.12 درصد وارد سنگ‌شكن اولیه می‌شود و بقیه به‌عنوان باطله در محل‌هایی كه برای این منظور در نظر گرفته‌شده، ریخته می‌شوند .

    ◄ زمین‌شناسی عمومی منطقه:
    این معدن از لحاظ زمین‌شناسی در بخش جنوب‌شرقی كمربند تكتونوماگمایی ایران مركزی و در مجموعه‌ی آتشفشانی - رسوبی پاریز از كمربند دهج - ساردوئیه در استان كرمان جای گرفته است.
    زمین‌شناسی كانسار سرچشمه اولین بار توسط (Baizn and Hubner 1969) و سپس توسط (Waterman and Hamilton 1975) شرح داده شده ‌است. كانسار سرچشمه تقریباً در قسمت مركزی یك زون متشكل از مواد آتشفشانی و رسوبی چین‌خورده كه با جهت عمومی شمال‌غرب - جنوب‌شرق از جنوب تركیه تا بلوچستان ادامه دارد، واقع شده ‌است. در محدوده‌ی معدن گسل‌هایی با روند شمالی - جنوبی وجود دارند كه این حركات تكتونیكی به همراه ماگماتیسم منطقه مربوط به زمان كوارترنر می‌باشد.
    معدن در دامنه‌ی شمالی كوه مامرز قرار گرفته و سنگ‌های منطقه از كمپلكس‌های آتشفشانی - رسوبی، توده‌های نفوذی الیگومیوسن و گدازه‌های داسیتی كواترنر تشكیل یافته است. كمپلكس ائوسن از پیروكلاستیك‌هایی كه توسط گدازه‌های تراكی‌آندزیتی و تراكی‌بازالتی دگرسان‌شده، ساخته شده ‌است. این كمپلكس دچار چین‌خوردگی شده و طاقدیسی با روند شرقی - غربی در آن به‌وجود آمده است. توده‌های نفوذی گرانودیوریت‌های پورفیری هستند كه دایك‌های بیشماری در آن‌ها تزریق شده است، جهت این دایك‌ها اكثرا حدود N25W است. منشاء این گرانودیوریت احتمالاً ماگمایی هیبرید می‌باشد.
    توپوگرافی محل نیز به خوبی گسترش یافته و به علت فرسایش سریع سنگ هوازده، حوضه‌ی وسیعی در اطراف كانسار گسترش یافته است. آب منطقه نیز توسط رودخانه‌ی سرچشمه زهكشی می‌شود. توده‌ی معدنی كانسار سرچشمه به شكل عمومی یك بیضی با ابعاد 2/1×2/4 كیلومتر و عمق 6/1 كیلومتر می‌باشد.

    ◄ زمین‌شناسی كانسار مس پورفیری سرچشمه:
    زمین‌شناسی كانسار سرچشمه اولین بار توسط( Baizn and Hubner 1969 ) و سپس توسط( Waterman and Hamilton 1975 ) شرح داده شده‌است. كانسار سرچشمه تقریبا در قسمت مركزی یك زون متشكل از مواد آتشفشانی و رسوبی چین خورده كه با جهت عمومی شمال غرب - جنوب‌شرق از جنوب تركیه تا بلوچستان ادامه دارد، واقع شده‌است. این كانسار در یك توده پورفیری گرانودیوریتی بنام پورفیر سرچشمه متمركز شده‌است. این توده در داخل سری آندزیتی ائوسن تزریق شده‌است. این توده نفوذی بطور قریب به یقین وابسته به یك مجموعه دیوریت كوارتزدار می‌باشد كه بیرون زدگی‌های مهمی در اطراف كانسار نشان می‌دهد( توده نفوذی كوه مامه‌زر ). پورفیر سرچشمه توسط یك توده نفوذی كم و بیش برشی قطع شده‌است. و مجموعه این فازهای نفوذی بوسیله دایك‌های همزمان و بعد از مینرالیزاسیون قطع شده‌است، جهت این دایك‌ها اكثرا حدود N25W است. با توجه به محدوده قابل بهره‌برداری كه منطبق بر منحنی هم عیار Cu 0.4% است، كانسار سرچشمه بشكل عمومی یك بیضی است كه قطر بزرگ آن حدود 2000 متر و قطر كوچك آن حدود 900 متر است.

    ◄ آلتراسیون‌ها:
    الگوی دگرسانی در معدن سرچشمه از نوع ژرف‌زاد یا Hypogene است كه همسان با الگوی كانسارهای گونه لوول - گیلبرت می‌باشد. به این شكل كه هاله‌های دگرسانی از مركز سیستم پورفیری به طرف بیرون، پتاسیك - فیلیك و پیروپیلیك بوده و دگرسانی آرژیلیك در این كانسار بسیار ضعیف رخ داده است. بخش ژرف‌زاد معدن به طور میانگین از 0.04 گرم در تن طلا و 0.97 گرم در تن نقره برخوردار است و بیشترین عیار این عناصر در بخش‌های دگرسانی فیلیك شدید ± آرژیلیك در استوك سرچشمه و بیوتیتی شدید در آندزیت‌ها رخ‌داده كه منطبق بر موقعیت كانی‌سازی مس پرعیار می‌باشد.
    همبستگی قوی بین طلا با مس، طلا با نقره و همچنین نقره با مس نشان‌دهنده‌ی شرایط همسان پیدایش و ته نشینی همزمان طلا و نقره با مس به صورت غیر قابل رویت به شكل الكتروم (طلا‌ی خالص) می‌باشد (عباسی كلیمانی، 1383).
    قسمت اعظم توده‌های نفوذی و سنگ‌های درونگیر آندزیتی در كانسار سرچشمه تحت تاثیر آلتراسیون شدید قرارگرفته‌اند. سه منطقه‌‌ی آلتره در داخل آندزیت بصورت متحدالمركز تشخیص داده شده ‌است. منطقه‌ی داخلی كه با بیوتیت‌زایی فوق‌العاده شدید، كه گاهی تمام حجم آندزیت اولیه را فرامی‌گیرد، مشخص شده ‌است. ضخامت این منطقه در ارتفاع 2400 متری از سطح دریا در عمق متوسط 150 متری كانسار از 50 تا 400 متر متغیر می‌باشد. حد خارجی این منطقه تقریباً منطبق با منطقه هم‌عیار 0.4% CU می‌باشد، منطقه میانی با بیوتیت‌زایی نسبتاً ضعیف كه ضخامت آن بین 50 تا 150 متر متغیر است، مشخص گردیده ‌است و بالاخره منطقه‌ی خارجی كه منطقه آلتراسیون پروپیلیتیك (Propylitic Alteration) را به‌وجود می‌آورد دارای ضخامتی متجاوز از یك كیلومتر است. تمامی پورفیر سرچشمه تحت تاثیر آلتراسیون پتاسیك (Potasic Alteration) قرارگرفته و حاوی پتاسیم فلدسپار و بیوتیت می‌باشد.
    آلتراسیون فیلیك ((Phyllic Alteration كه با همراهی كلریت، موسكویت و پیریت مشخص است، آلتراسیون پتاسیك قدیمی در پورفیر سرچشمه و همچنین آندزیت بیوتیتیزه شده را فرامی‌گیرد، بنابراین به‌طور مشخص سن آلتراسیون فیلیك جوانتر از آلتراسیون پتاسیك است. نظر به اینكه آلتراسیون پروپیلیتیك روی آلتراسیون‌های پتاسیك و فیلیك را نمی‌پوشاند و یا توسط آن‌ها پوشیده نشده ‌است، لذا تعیین سن نسبی از طریق شواهد پتروگرافی مشكل به‌نظر می‌رسد، ولی از طریق مطالعه‌ی سیالات درگیر، نشان‌داده شده‌است كه سن آن‌ها یا قبل و یا حداقل همزمان با آلتراسیون پتاسیك بوده ولی با این تفاوت كه آلتراسیون پتاسیك خاص قسمت مركزی و مینرالیزه كانسار است در حالی‌كه آلتراسیون پروپیلیتیك در قسمت حاشیه‌ای و خارج از منطقه مینرالیزه تشكیل شده ‌است.

    ◄ سیالات درگیر (Fluid Inclusion):
    از مطالعه‌ی بلورهای كوارتز در رگه‌ها و فنوكریستال‌های سرچشمه سه نوع اصلی سیالات درگیر شناخته شده‌است: 1_ سیالات درگیر نوع 1Multiphase Fluid Inclusions) ) 2_ سیالات درگیر نوع 2 High Gas Fluid Inclusions)) 3_ سیالات درگیر نوع 3 (Two Phase Fluid Inclusions).
    سیالات درگیر نوع 1 و 2 كه به‌ترتیب اولی نشاندهنده‌ی یك فاز مایع اشباع‌شده از نمك‌های مختلف است و دومی نشاندهنده‌ی یك فاز گازی است، به‌همراه یكدیگر در داخل رگه‌های آلتراسیون پتاسیك یافت می‌شوند. سیالات درگیر نوع 1 معادل 55% وزنی كلرید سدیم و 5000 (ppm) مس می‌باشند، همراهی سیالات درگیر نوع 1 و 2 مبین حبس شدن سیال در نقطه‌ی جوش می‌باشد. یعنی در حالتی‌كه بخار با مایع به حال تعادل بوده است، درجه حرارت تشكیل آن‌ها بین 650_350 درجه‌ی سانتی‌گراد متغیر می‌باشد. فشار سیال حداكثر در حدود 1100 تا 1200 بار در 650 درجه‌ی سانتی‌گراد و 1600 تا 200 بار در 350 تا 370 درجه‌ی سانتی‌گراد بوده ‌است، سیالات درگیر مطالعه شده در داخل رگه‌های آلتراسیون فیلیك كماكان آثاری از حبس شدن در نقطه‌ی جوش سیال را نشان می‌دهد ولی به هیچ وجه اهمیت سیالات درگیر در داخل رگه‌های آلتراسیون پتاسیك را نداشته و درجه‌ی حرارت تشكیل آن‌ها بین 400_260 درجه سانتی‌گراد متغیر می‌باشد. سیالاتی كه مسئول آلتراسیون پروپیلیتیك هستند اساساً از یك فاز مایع تشكیل شده‌اند كه درجه حرارت تشكیل آن‌ها بین 200_180 درجه سانتی‌گراد متغیر می‌باشد. درصد شوری این سیالات بین 15%_2% وزنی متغیر می‌باشد


    موقعیت معدن مس سرچشمه در ارتباط با كانی‌زایی‌های مس پورفیری و زون آتشفشانی ارومیه دختر
 ◄ ژنز کانسار مس سرچشمه:
    كمربند كرمان، كمربند آتشفشانی ترشیاری به‌طول 500 كیلومتر است كه بلافاصله پس از بسته شدن تتیس در امتداد زون فرورانش تشكیل شده است. در این كمربند دست كم 35 سیستم پورفیری شناخته شده‌اند كه تنها سه سیستم آن در بخش جنوب شرقی واقع شده‌اند و مهم‌ترین سیستم پورفیری این كمربند سرچشمه است.
    كانی‌زایی در معدن مس سرچشمه وابسته به نفوذ استوك گرانودیوریتی سرچشمه به سن میوسن با تركیب سنگ‌شناسی كالك آلكالن به درون آندزیت‌های زیر دریایی - توف آندزیتی و برشهای آندزیتی پورفیری به سن ائوسن می‌باشد (عباسی كلیمانی، 1383).
    در واقع كانی‌زایی در این محل بنابر نتایج حاصله از سیالات درگیر با جوشش سیالات در اثر پائین آمدن سریع‌تر فشار نسبت به دما در ارتباط می‌باشد که باعث برهم خوردن تعادل سیستم هیدروترمال و ته‌نشست کالکوپیریت می‌گردد. مقایسه مطالعه‌ی سیالات درگیر در سرچشمه و اطلاعاتی که از روی پترولوژی تجربی درباره سولیدوس ماگمای گرانودیوریتی موجود است، نشان می‌دهد که پورفیر سرچشمه در دمای حدود 700 درجه سانتی‌گراد و فشار آبی حدود 1500 بار متبلور شده است و حدود 6% آب داشته است. حد متوسط 13 آنالیز نمونه‌های آلتره‌ی پورفیر سرچشمه نشان‌دهنده 4.10% آب می‌باشد. بنابراین مقدار قابل ملاحظه‌ای آب هنگام تبلور از ماگما بیرون رانده شده است که به احتمال قوی سبب ترک‌ها و شکاف‌های زیاد (بافت استوک‌ورک) در داخل پورفیر سرچشمه شده ‌است و در حقیقت محدود بودن این ترک‌ها به پورفیر سرچشمه، معلول ترک‌خوردگی هیدرولیکی است و به هیچ عامل تکتونیک محلی ارتباط ندارد.
    مطالعه‌ی سیالات ‌درگیر نشان داده است که محلول‌های هیدروترمال غنی از کلرید سدیم بوده و کاملا قادر بوده‌اند که مس را از ماگما جدا و حمل نمایند. علاوه بر این تمامی توده‌های نفوذی منطقه کرمان به‌طور بسیار قابل ملاحظه‌ای زمینه مس بالاتر از کلارک دارند و به این جهت پیش‌بینی منشاء مس از آن‌ها در تشکیل کانسار مس پورفیری در این منطقه دور از واقعیت نخواهد بود. مطالعه‌ی ایزوتوپ‌های اکسیژن و هیدروژن روی کانسار بینگهام نشان می‌دهد که آب‌های جوی در آلتراسیون فیلیک شرکت داشته‌اند. در حالیکه در آلتراسیون پتاسیک آب‌های ماگمایی نقش داشته‌اند.
    تحقیقات انجام شده از این نوع در سرچشمه نشان‌دهنده‌ی همان کیفیت مذکور می‌باشد، با توجه به اینکه تشکیل یک سیستم کنوکسیونی که در هر حال با نفوذ توده‌ی پورفیری در سنگ‌های سرد اجتناب ناپذیر به نظر می‌رسد باعث مشارکت آب‌های جوی در این سیستم گردیده است.
    در واقع رابطه بسیار نزدیكی در چگونگی توزیع مناطق آلتراسیون و مینرالیزاسیون در سرچشمه دیده می‌شود. منحنی هم‌عیار 0.4% CU به‌طور تقریبی حدفاصل منطقه‌ی داخلی و منطقه‌ی میانی را كه به ترتیب آندزیت بیوتیتیزه شدید و ضعیف است تشكیل می‌دهد. قسمت اعظم مواد معدنی در داخل آلتراسیون بیوتیتی شدید و آلتراسیون فیلیك واقع شده‌است. با وجودی كه یك منشاء ماگمایی مستقیم، احتمالاً می‌تواند برای یك قسمت جزیی كانی‌زایی پذیرفته شود ولی از روی مطالعات پتروگرافی دقیق، كاملا روشن شده‌است كه قسمت اساسی كالكوپیریت و مولیبدنیت، حاصل همان پدیده‌هایی هستند كه مسئول آلتراسیون پتاسیك بوده است (قاسمی و همكاران 1382).
    اگرچه قسمتی از كالكوپیریت همچنان به ته‌نشینی در مرحله آلتراسیون فیلیك ادامه می‌دهد، اما این كانه در این مرحله نسبت به كانه‌ی پیریت كه سولفور اساسی آلتراسیون فیلیك می‌باشد، فرعی بوده و به این ترتیب نسبت CU/Fe به‌طور قابل ملاحظه‌ای پایین می‌آید.
    به‌طور كلی این معدن یك مدل متالوژنی كامل از كانسارهای مس – مولیبدن پورفیری‌زاد با خاستگاه ماگماتیسم كالكوآلكالن نوع حاشیه قاره‌ای می‌باشد كه از ویژگیهای آن جایگزینی با پلوتونیسم عمیق (3–4 كیلومتر)، ریخت شناسی كلاسیك، میزان ذخیره بالا، مولیبدن با عیار بسیار بالا، مقادیر جزیی طلا، منیتیت، نیكل و كبالت می‌باشد و بزرگترین كانسار مس در بخش دگرسانی پتاسیك به‌حساب می‌آید.
طبقه بندی: معدن،
[ جمعه 20 مرداد 1391 ] [ 12:04 بعد از ظهر ] [ راحله زمینی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

این وبلاگ برای همه زمینی هاست...

مشاور پایان نامه های تخصصی کارشناسی زمین شناسی
بررسی های زمین شناسی
کار با gps و نرم افزار mapsurce و آموزش آن
رسم نقشه ( زمین شناسی، توپوگرافی، ...)
آموزش نرم افزار های زمین شناسی: ... gis , rockwork, surfer 8 & 9 , dips
rmazloomi.zamin@yahoo.com

نویسندگان
آخرین مطالب
لینک دوستان
نظر سنجی
نظر شما در مورد وبلاگ دختر زمین شناس چیست؟


ابر برچسب ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب