تبلیغات
دختر زمین شناس
قالب وبلاگ

دختر زمین شناس
تنها جایی که برای زندگی کردن داریم زمین است...مواظبش باشیم 
سامانه تعیین موقعیت جهانی ملقب به جی پی اس


با توجه به کاربرد موقعیت یابی درشاخه های مختلف علوم روز دنیا مثل علوم نظامی ، علوم هوایی ، علوم دریایی ، علم ژئوماتیک ، علم زمین شناسی ، علم لرزه نگاری ،علم ژئوفیزیک ، علم کشاورزی و ... همچنین با توجه به استفاده ی آن در مسائل روز زندگی مثل مسیریابی با موبایل و انواع نرم افزار های موبایل که با گیرنده ی GPS کار می کنند نیاز به شناخت این سامانه در دانشجویان و کارشناسان رشته های دیگر غیر از رشته نقشه برداری احساس می شود.در این قسمت سعی کردم شما عزیزان را به صورت ساده با این سامانه آشنا کنم امیدوارم این نوشتار مفید واقع شود.


آپلود سنتر عکس رایگان
مقدمه:
GPSیا سیستم تعیین موقعیت جهانی امروزه بخش جدایی ناپذیر سیستم های دریایی و هوایی کشورهای دنیا ست GPSدر تمام شرایط بصورت 24 ساعت در شبانه روز و در تمام دنیا قابل استفاده می باشد و هیچ گونه بهائی بابت این خدمات اخذ نمی شود. یك گیرندة GPS بایستی حداقل سیگنالهای 3 ماهواره را برای تعیین دقیق 2 موقعیت (طول و عرض جغرافیایی ) یك شیء دریافت نماید و با دریافت سیگنالهای 4 ماهواره یا بیشتر میتواند 3 موقعیت (طول و عرض جغرافیایی و ارتفاع ) را نشان دهد. هم چنین ازGPS میتوان برای اندازه گیری سرعت ، جهت یابی ، جستجو ،‌رفتن به مقصد خاص ، زمان طلوع و مغرب خورشید و غیره نیز استفاده كرد .سیستم GPS از سه بخش ماهواره ها ، ایستگاههای کنترل زمینی و گیرنده ها تشکیل شده است.
تاریخچه:
در دوران جنگ سرد و پس از حمله غافلگیر کننده به Pearl harbor در٧ دسامبر ١٩۴١آمریکایی ها احساس خطرکردند و به دلیل نگرانی از آغازجنگ ناگهانی شروع به طراحی GPS نمودند. به مرور زمان جی چی اس ها بسیار پیشرفته تر شدند ولی این دستگاه فقط دراختیار وزارت دفاع آمریکا بود و هیچ سازمانی دیگر قادر به استفاده از این تکنولوژی نبود. پس ازسقوط هواپیمای ٠٠٧ کره در روسیه به خاطر ناوبری اشتباه،ریگان اعلام کرد که استفاده از این تکنولوژی برای عموم آزاد است.
آپلود سنتر عکس رایگان


ماهواره ها و مدار آنها:
 GPSشامل شبكه ای از 24 ماهواره درگردش كه در فاصله 11 هزارمایلی ودر شش مدار مختلف قرار دارند. ماهواره ها درحال حركت میباشند. و در هر 12 ساعت یک بار به دور زمین می چرخند.
اولین ماهواره در فوریه ١٩٧٨پرتاب شد. وزن هر ماهواره تقریباً ٢٠٠٠ پاوند ودارای صفحات آفتابی به پهنای 17 فوت می باشند. عمر مفید هر ماهواره حدوداً 10  سال است و پس از آن تعویض می شود. مسیر گردش ماهواره ها آنها را بین عرض جغرافیایی ٦٠درجه شمالی و٦٠ درجه جنوبی قرار میدهد. این امر به معنی آن است كه درهر نقطه از زمین و در هر زمان میتوان سیگنال های ماهوارهای را دریافت نمود. یكی از بزرگترین مزایای رهیابی بوسیله GPS نسبت به روش های دیگر زمینی آن است كه این سیستم درهر شرایط جوی وبدون توجه به نوع كاربرد گیرنده به خوبی کار می کند.
نحوه کار:
ماهواره های این سیستم، در مداراتی دقیق هرروز ٢ بار بدور زمین میگردند و اطلاعاتی را به زمین مخابره میكنند. گیرنده های GPS این اطلاعات را دریافت كرده و با انجام محاسبات هندسی،محل دقیق گیرنده را نسبت به زمین محاسبه میكنند. درواقع گیرنده زمان ارسال سیگنال توسط ماهواره رابازمان دریافت آن مقایسه میكند. اختلاف این دو زمان را در سرعت نور ضرب می کند تا فاصله بدست آید. حال این عمل را با داده های دریافتی از چند ماهواره دیگر تكرار میكند و بدین ترتیب محل دقیق گیرنده را با اختلافی ناچیز، معین می کند. با ادامه دریافت اطلاعات از ماهواره ها گیرنده اقدام به محاسبه سرعت ، جهت، مسیر پیموده شده، فواصل طی شده، فاصله باقیمانده تا مقصد ، زمان طلوع و غروب خورشید و بسیاری اطاعات مفید دیگر، مینماید.آپلود سنتر عکس رایگان


به منظور استفاده از ماهواره ها به عنوان مرجع اندازه گیری نیاز داریم که محل دقیق آنها را بدانیم. ماهواره های جی پی اس آنقدر بالا هستند که موقعیت آنها قابل پیش بینی میباشد ولی باز هم توسط ایستگاه های زمینی زیادی ردیابی می شوند. درآخر شما باید زمان تأخیر سیگنال را وقتی از جو عبور میکند محاسبه کنید. یونسفر و تروپسفر تأخیراتی را در زمان رسیدن سیگنال به زمین ایجاد میکنند که به همین دلیل مکان اشتباه نشان داده میشود. بعضی از این خطاها توسط ریاضی و مدلسازی قابل محاسبه هستند. نحوه آرایش ماهواره ها در جو میتواند این اشتباه ها را بزرگتر کند.

موارد استفاده:
 GPSها دارای كاربردهای متنوعی در زمین، دریا و هوا میباشند، اساسا" GPS هرجایی قابل استفاده است مگر در نقاطی كه امكان وصول امواج ماهواره در آنها نباشد مانند داخل ساختمانهاا، غارها و نقاط زیر زمینی دیگر و یا زیر دریا، كاربردهای هوایی و رهیابی برای هوا نوردی تجاری میباشد. در دریا نیز ماهیگیران، قایق های تجاری، و دریانوردان حرفه ای از GPS برای رهیابی استفاده میكنند. استفاده های زمینی آن بسیارگسترده تر میباشد. مراكز علمی از آن برای استفاده از قابلیت و دقت زمانسنجی اش و اطلاعات مكانی اش استفاده میكنند. نقشه برداران از GPS برای توسعه منطقه كاری خود بهره میگیرند. سایت های گران قیمت نقشه برداری دقت هایی تا چند سانتیمتر را هم فراهم می آورند  GPSها علاوه بر صرفه جویی دقت های بهتری را برای این سایت ها به ارمغان می آورند.آپلود سنتر عکس رایگان


در کشاورزی برای تهیه نقشه های تفکیکی از آن استفاده می شود.در زمین شناسی برای تشخیص جابه جایی پلیت ها و تهیه نقشه از آن استفاده می شود. در ورزش هایی مثل کوه نوردی ، ماهی گیری ، قایقرانی، شکار  ، دو و...نیز از آن استفاده می شود.


آپلود سنتر عکس رایگان


 همچنین در اتومبیل های گران قیمت سال های اخیر نیز GPS برای کاربرد های مسیریابی دیده می شود.


آپلود سنتر عکس رایگان


در آخر اگر دارنده ی گوشی های آیفن یا گوشی های با سیستم عامل اندروید هستید و از برنامه هایی استفاده می کنید که گوشی شما رو به یک کمپاس ، نقاله ، ،سرعت سنج ، تراز یاب ، فاصله یاب ، ثقل سنج و... تبدیل میکند باید بگم که شما هم از GPS استفاده می کنید.


آپلود سنتر عکس رایگان


دیگر سامانه ها:
از آنجا که این سیستم تماما" در اختیار کشور آمریکا قرار دارد و این کشور میتواند دسترسی سایر کشور ها رو به این سیستم محدود یا قطع کند کشور های بزرگ دنیا به دنبال ایجاد سامانه های مشابه این سیستم برای کشور خود هستند برای مثال سیستم گلوناس که برای کشور روسیه است یا سامانه ی گالیله که محصول اتحادیه اروپاست ویا سامانه ی بیدو که برای کشور چین بوجود آمده است همچنین دو کشور ژاپن(QZSS) و هند(IRNSS) هم سامانه موقعیت یاب مخصوص به خود را دارند که بر خلاف کشور های دیگر جهانی نیست و فقط کشور خود را مورد پوشش قرار می دهند.آپلود سنتر عکس رایگان


سایت های مرتبط با GPS:
http://www.ncc.org.ir
www.gps.gov
www.irangpsmap.com
www.gps.edu
www.garmin.com
www.navcen.uscg.gov
www.trimble.com
www.geocaching.com
www.gpsworld.com

منابع پیشنهادی برای اطلاعات بیشتر درباره سیستم موقعیت یابی جهانی:
منابع فارسی:

دکتر رجبیGPSجزوه
خانم باعثGPSجزوه
دکتر مشهدی حسینعلیGPSجزوه

منابع لاتین:
-GLOBAL POSITIONINGDerek Davidson
-GPS • Theory, Algorithms and Applications   
-Understanding GPS Elliott D. Kaplan
-GUIDE TO GPS POSITIONING
-Introduction to GPS  Ahmad  El-Rabbany

من رو از نظرات خود آگاه کنید تا در پست های دیگر در ارتباط با مسائل تخصصی تر مثل انواع خطا ها در GPS ، انواع گیرنده ها معایب و مزایای آنها ، انواع روش های تفاضلی و شرکت های بزرگ سازنده ی GPS هم توضیحاتی را خدمت شما ارائه دهم. همچنین خوشحال میشم هرگونه سوال یا انتقادی را به ایمیل من به نشانی زیر ارسال کنید:
r.ansariasll@gmail.com

با تشكر از دوست خوبم آقای رامین انصاری اصل


[ جمعه 3 شهریور 1391 ] [ 08:57 قبل از ظهر ] [ راحله زمینی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

این وبلاگ برای همه زمینی هاست...

مشاور پایان نامه های تخصصی کارشناسی زمین شناسی
بررسی های زمین شناسی
کار با gps و نرم افزار mapsurce و آموزش آن
رسم نقشه ( زمین شناسی، توپوگرافی، ...)
آموزش نرم افزار های زمین شناسی: ... gis , rockwork, surfer 8 & 9 , dips
rmazloomi.zamin@yahoo.com

نویسندگان
آخرین مطالب
لینک دوستان
نظر سنجی
نظر شما در مورد وبلاگ دختر زمین شناس چیست؟


ابر برچسب ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب