تبلیغات
دختر زمین شناس
قالب وبلاگ

دختر زمین شناس
تنها جایی که برای زندگی کردن داریم زمین است...مواظبش باشیم 

تریلوبیت (بخش دوم)


رده بندى :

جهت رده بندى ، توجه زیادى بر روى خط درز چهره شده است و علاوه بر آن از ساختمان هاىدیگر اسكلت خارجى، نظیر چشم ها، دم و قطعات سینه اى و... استفاده شده است. در دوره مفصل  بى مهرگان( تالیف 35 جلدىMoore) در خصوص صفات اصلى كه براى رده بندى تریلوبیتها استفاده مى شوند به موارد زیر اشاره شده است :

Glabella -1 (شكل شیارها و...)

2- طرح و شكل خط درز چهره

3- تشكیل دم از قطعات مختلف (ممكن است در برخى دم وجود نداشته باشد.)

ردپاى تریلوبیتها :

اصطلاح Cruziana براى ردپاى تریلوبیتها به كار مى رود كه نشان مى دهد جانور بر روى كف نرم  محیط زیست مى خزیده و در گل و لاى لایه اى سطحى حفره ایجاد مى كرده است. Cruziana یكى از Trace fossils است.

دستگاه حواس:

به سه گروه تقسیم شده است : زواید، چشم ها و دستگاه هاى ناشناخته در نقاط مختلف بدن كه از اشكال مشخص مى باشند احتمالا پراكنده بوده اند.چشم ها بصورت زوج در طرفین Gelabella كه اندازه آنها در برخى گونه ها بزرگ و در تعدادى دیگر كوچك بوده است (در phacops ). چشم ها در تریلوبیتها غالبا مركب بوده اند. چشم هاى مركب را به دو گروه تقسیم مى كردند :

Holochroal : چشم مركب از عدسى هاى شش گوش بهم فشرده به تعداد 100 تا 15000  تشكیل شده كه هر یك مستقیما با دیگرى در تماس است.

Schizochroal : تعداد 2 تا 400 عدسى بوسیله بافت سختى از هم جدا هستند. بعبارت دیگر،  مستقیما با هم تماس ندارند. (عده اى فاقد چشم بودن در تریلوبیت ها را مربوط به محیط مى دانند و برخى این ارتباط را رد مى كنند.)

جنسهای شاخص تریلوبیتها:

آگنوستوس : قطعات سینه آگنوستوس به صورت ایزوپیگوس كوچك بوده و طول آن حدود 5 تا 10 میلیمتر است تعداد سینه قطعات سینه دو عدد است. در این جنس چشم و خط درز گونهای وجود ندارد و یكی از فسیلهای شاخص و با ارزش است. جنسهای هم خانواده آن همگی كورهستند (كامبرین زیرین- اردویسین بالایی).


آپلود عکس رایگان


سیكلوپیگژ : سر بزرگ با گلابلای پهن است چشمها به شدت كشیده و محدب بوده كه منطقه باریك گونه آزاد را اشغال میكرده و تا روی بخشی از سطح شكمی توسعه مییافته است تعداد قطعات یا بندهای سینه 5 یا 6 عدد است كه با ناحیه محوری مشخص است به طوری كه این قطعات در ابتدا پهن و سپس در انتهای عقبی صدف باریك و مخروطی میشوند محور دم خیلی كوتاه است. سن آن اردویسین تشخیص داده شده است.آپلود عکس رایگان


النلوس : سری پهن و تقریبا گرد (نیم دایره) با خارهای كناری كوتاه داشت گلابلا تا حاشیه جلویی توسعه یافته و از شیارهای جانبی جدا شده است. چشمهای بزرگ هلالی به جلوی گلابلا وصل می- شود. فاقد خط درز پشتی است. تعداد قطعات سینه 14 عدد است كه در انتهای عقبی صدف باریك میشوند. محور در انتهای طولی خود دارای خار تیزی است. سن آن كامبرین زیرین تشخیص داده شده است.


آپلود عکس رایگان


پارادوكسیدس : بدن آن كشیده ئو دراز بوده و با سر بزرگ و تقریبا دایرهای (نیم دایره) مشخص است خارهای كناری آن بلند بوده و گلابلا به طرف حاشیه جلویی توسعهیافته و شیارهای آن به خوبی مشخص است. خط درز گونهای از نوع اپیستوپارین است. چشمها بزرگ و هلالی است، تنه یا سینه جانور حدودا از 16 الی 21 قطعه تشكیل شده است.سن آن كامبرین میانی تشخیص داده شده است.


آپلود عکس رایگان

آسافوس : قطعات بدن آسافاوس از نوع ایزوپیگوس بوده و سر آن به وسیله گوشه مدور است گلابلا به سمت حاشیه جلویی پهن شده است. شیار اكسیپتیال مشخص و خط درز گونهای از نوع اپیستوپارین است. چشمها نزدیك به گلابلا قرار داشته و گونههای آزاد و پهن هستند.تعداد قطعات سینه 8 عدد، ناحیه پلورا گرد است. ناحیه محوری دم باریك شده و به خوبی شیارهای قطعات را نشان میدهد، اما نواحی پلورال صاف است. سن آن اردویسین زیرین- میانی تشخیص داده شده است.


آپلود عکس رایگان

فاكوپس : گلابلایی متورمی داشته و به سمت حاشیه جلویی صدف توسعه یافته است در ضمن به وسیله دكمههایی پوشیده شده است. زاویههای كناری آن گرد است. چشمهای این جنس بزرگ و قلوهای شكل است. خط درز گونهای آن از نوع پروپارین است. تعداد قطعات سینه 11 عدد است ویژگی بسیاری از جنسهای وابسته به این فسیل به شمار میآید. دم آن كوچك و حلقههای محوری بیشتر از پلورا است. اغلب به صورت پیچ خورده یافت میشود. سن آن دونین تشخیص داده شده است.


آپلود عکس رایگان

دالمانتیس : اسكلت خارجی دالمانتیس پهن است این جنس از نوع ایزوپیگوس است. سر به طرف عقب یعنی به سمت خارهای بلند كناری توسعه یافته است. گلابلا به طرف حاشیه جلویی پهن شده و به وسیله سه جفت شیار كوتاه بریده شده است. چشمهای آن بزرگ و قلوهای شكل، در نزدیكی گلابلا و در حاشیه عقبی قرار دارد. خط درز گونهای از نوع پروپارین است. تعداد قطعات سینه 11 عدد است. پلورا با خارهای نوك تیز مشخص است. دم در انتهای عقبی به صورت خار ظاهر شدهاست. سن آن سیلورین زیرین- دونین میانی تشخیص داده شده است.


آپلود عکس رایگان

اولنوس : اندازه النوس كوچك با سر تقریبا مستطیلی شكل كه پهنتر از بقیه بدن است.خارهایكناری آن تیز، چشمها به كمك برجستگی چشمی به قسمت جلویی گلابلا متصل میشوند. خطدرز گونهای از نوع اًپیستوپارین است. تعداد قطعات سینه حدود 10 الی 15 عدد با خارهای پلورالقابل تشخیص است. دم دراین جانور كوچك است. سن آن كامبرین بالایی تشخیص داده شده است.


آپلود عکس رایگان

طبقه بندی: زمین شناسی تاریخی،
[ یکشنبه 5 آذر 1391 ] [ 08:10 بعد از ظهر ] [ راحله زمینی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

این وبلاگ برای همه زمینی هاست...

مشاور پایان نامه های تخصصی کارشناسی زمین شناسی
بررسی های زمین شناسی
کار با gps و نرم افزار mapsurce و آموزش آن
رسم نقشه ( زمین شناسی، توپوگرافی، ...)
آموزش نرم افزار های زمین شناسی: ... gis , rockwork, surfer 8 & 9 , dips
rmazloomi.zamin@yahoo.com

نویسندگان
آخرین مطالب
لینک دوستان
نظر سنجی
نظر شما در مورد وبلاگ دختر زمین شناس چیست؟


ابر برچسب ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب