تبلیغات
دختر زمین شناس
قالب وبلاگ

دختر زمین شناس
تنها جایی که برای زندگی کردن داریم زمین است...مواظبش باشیم 
سازند های مخزنی حوضه‌ی زاگرس و ایران مركزی


سازند فراقون:
این سازند در جنوب ایران، در زردكوه و كوه دنا ، با 2 نوع جنس ماسه سنگی در قسمت پایین آن و كربناته در قسمت بالایی دیده می شود. محل مقطع‌گیری (نمونه‌گیری) (Type section) آن كوه فراقون در شمال بندرعباس است كه محل برون زد این سازند است. این سازند مخزنی در میدان‌های گازی پارس(شمالی و جنوبی) دیده می‌شود.
سازند دالان:
این سازند در «چاه دالان -1» حدود 110 كیلومتری جنوب و جنوب غرب شیراز مورد مطالعه قرار گرفته است و شامل سه بخش است كه جنس بخش‌های بالایی و پایینی آن كربناته و بخش میانی آن از رسوبات حاصل از تبخیر (تبخیری) است. در حال حاضر گاز مخزن دالان در میادین پارس، نار، كنگان، آغار و سمند مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

سازند كنگان:
ضخامت این سازند در برون زد جنوب فارس 140 متر است. جنس این سازند از آهك دولومیتی است. در حال حاضر از گاز این سازند مخزنی در میادین پارس و كوه موند بهره‌برداری می‌شود.
سازند سورمه:
سازند سورمه در استان فارس، شمال خوزستان و شمال شرق لرستان گسترش داشته است و بهترین برون زد آن در استان فارس است. جنس این سازند از سنگ آهك ودولومیت است. از نفت و گاز این سازندها در میادین سرو (جزیره قشم) و كوه موند برداشت می‌شود.
سازند فهلیان:
محل نمونه‌گیری این سازند در استان فارس است. جنس آن سنگ آهك است. این سازند مخزن میادین نزدیك جزیره خارك را تشكیل می‌دهد كه این میادین شامل: درود (نزدیك خارك)، سروش (غرب خارك) و دارخوین (نزدیك آبادان) است.
سازند گرو:
جنس این سازند از آهك و شیل تشكیل شده است. این سازند در میدان امام حسن مخزن كوچك گازی را ایجاد كرده است.
توجه: شیل به رسوبات ریزدانه‌ای گفته می‌شود كه به صورت لایه‌های بسیار نازك روی هم قرار گرفته‌اند. تخلخل این نوع سنگ بالاست، اما دارای تراوایی كمی‌است. از این رو شیل‌ها از خاصیت مخزنی سنگ می‌كاهند و عمدتاً كاركرد سنگ منشأ یا سنگ پوش را دارند.
سازند داریان:
مقطع نمونه گیری این سازند در استان فارس است و جنس بخش اعظم آن سنگ آهك است. این سازند در تمام جنوب و غرب كشور به غیر از جنوب لرستان گسترش یافته است و در میدان كوه ریگ دارای ظرفیت مخزنی محدودی است.
سازند سروك:
محل الگوی سازند سروك در گروه بنگستان در شمال خوزستان است. جنس این سازند آهكی است و دارای تخلخل عمده ای از نوع شكستگی است. میدان مهم گازی این مخزن شامل میادین بی‌بی حكیمه، دال پری و كوه موند است و میدان های مهم نفتی این مخزن شامل میادین: اهواز، بی‌بی حكیمه، كیلوركریم، سروستان و سیاه مكان است.
سازند ایلام:
محل الگوی این سازند در ایلام است. جنس آن آهكی و شیلی است و تخلخل مفید و مهم این سازند از نو شكستگی است. این سازند دارای ذخایر فرعی و كوچك نفتی در میادین آب تیمور، اهواز، امام حسن، منصوری و دارخوین و هم‌چنین دارای ذخایر گاز در میدان هلوش است.
سازند آسماری:
سازند آسماری غنی‌ترین مخزن نفتی ایران و خاورمیانه و یكی از غنی‌ترین مخازن كربناته جهان است. این سنگ مخزن ذخایر نفتی و گازی 62 میدان نفتی را تامین می‌كند كه از میان آنها 14 ابرمیدان و 12 میدان عظیم در رده بندی جهانی طبقه‌بندی شده‌اند.این سازند به سمت جنوب غربی و به طرف دهانه خلیج فارس، كمی ماسه‌ای می‌شود كه به آن ماسه‌های اهواز گویند؛ به طوری كه در میادینی مانند پازنان، اهواز، مارون، منصوری و ... بخش ماسه‌ای اهواز حدود یك سوم تا یك چهارم ضخامت كل سازند را در بر می‌گیرد. بخش ماسه سنگی اهواز در مخازن آسماری موجب افزایش كیفیت مخزن و ضریب بازیافت می‌شود. این مخزن در شمال غرب لرستان از بخش رسوبات تبخیری كلهر تشكیل شده است. بخش اعظم تخلخل و تراوایی این سازند مربوط به تخلخل حاصل از شكستگی است.
طبقه بندی: زمین شناسی ایران، چینه و فسیل شناسی، زمین شناسی نفت، سنگ شناسی یا پترولوژی، زمین شناسی اقتصادی،
[ جمعه 17 آذر 1391 ] [ 11:04 قبل از ظهر ] [ راحله مظلومی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

من راحله مظلومی، فارغ التحصیل رشته زمین شناسی محض هستم...زمین را خیلی خیلی دوست دارم...
این وبلاگ برای همه زمینی هاست...

مشاور پایان نامه های تخصصی کارشناسی زمین شناسی
بررسی های زمین شناسی
کار با gps و نرم افزار mapsurce و آموزش آن
رسم نقشه ( زمین شناسی، توپوگرافی، ...)
آموزش نرم افزار های زمین شناسی: ... gis , rockwork, surfer 8 & 9 , dips
rmazloomi.zamin@yahoo.com

نویسندگان
آخرین مطالب
لینک دوستان
نظر سنجی
نظر شما در مورد وبلاگ دختر زمین شناس چیست؟


ابر برچسب ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب