تبلیغات
دختر زمین شناس
قالب وبلاگ

دختر زمین شناس
تنها جایی که برای زندگی کردن داریم زمین است...مواظبش باشیم 
حوضه‌ی نفتی كپه داغ

حوضه‌ی نفتی دیگر مورد مطالعه حوضه‌ی كپه‌داغ در شرق گرگان و شمال شرق ایران است كه دارای سیستم‌های نفتی مختلفی شامل پوش سنگ ، سنگ مخزن و سنگ منشأ می‌باشد.

سنگ‌های منشأ نفت در حوضه‌ی كپه ‌داغ

سازند چمن بید:
این سازند در میدان عظیم گازی خانگیران، اصلی‌ترین سنگ منشأ است. جنس این سازند از آهك‌های سیاه تشكیل شده است و در شرق گرگان مهم‌ترین و اصلی‌ترین واحد منشأ نفت و گاز را تشكیل می‌دهد.
سازند سنگانه:
این سازند دارای ظرفیت نفت ‌زایی كمی در غرب كپه‌داغ است اما در شرق كپه‌داغ دارای ظرفیت نفت‌زایی خوبی بوده و از شیل‌های سیاه رنگ تشكیل شده است.

سازند سرچشمه:
جنس این سازند كربناته است. این سازند در غرب كپه‌داغ توانسته سنگ منشأ مخازن كوچك محلی باشد.
سازند باش كلاته:
جنس این سازند از شیل‌های خاكستری و سیاه است. این سازند ظرفیت نفت‌زایی قابل توجهی نداشته و می‌تواند به عنوان یك منبع فرعی وضمیمه به سازند چمن بید در نظر گرفته شود.
سازند شمشك:
در غرب كپه‌داغ از دومقطع شیل و ماسه سنگ تشكیل شده است. این سازند از جهت تشكیل ذغال بسیار مهم است و بخش اعظم ذغال سنگ ایران را تامین می‌كند البته قسمت شیلی این سازند ظرفیت نفت‌زایی لازم را داشته است.
سازند مبارك:
جنس این سازند از شیل‌های سیاه رنگ و شیل‌های آهكی است. این سازند به بلوغ تشكیل نفت رسیده و ‌توانسته است نفت تولید كند.

سنگ های مخزن و پوش سنگ ها در حوضه‌ی كپه داغ

ارزیابی سنگ‌های مخزن در حوضه‌ی كپه‌داغ بر اساس بررسی‌های دقیق دستگاهی تخلخل و تراوایی صورت نگرفته است، بلكه بر مبنای بررسی‌های صحرایی و مطالعه مقاطع نازك (مقاطع نازك در واقع نمونه گرفته شده از سنگ یك سازند است كه آن را به مقاطع بسیار نازك تبدیل كرده تا در زیر میكروسكوپ قابل مطالعه باشند) استوار می‌باشد. سنگ‌های مخزن و پوش سنگ آن‌ها در منطقه به دو گروه سنگ مخزن‌های مربوط به دوران مزوزئیك (mesozoic) است كه احتمالا در تمام حوضه كپه‌داغ گسترش و توسعه یافته‌اند و دیگری سنگ مخزن‌های دوران پالئوزویك (paleozoic) است كه تنها در محدوده‌ی جنوب غرب كپه‌داغ شناسایی شده‌اند.
گروه اول (گروه مخزنی مزوزئیك و پوش سنگ‌های آن)

سازند شمشك:
جنس این سازند از شیل و ماسه است. طبقات ضخیم ماسه سنگی می‌تواند نقش مخزن را در این سازند ایفا كنند وطبقات شیلی نیز نقش پوش سنگ و سنگ منشأ را در این سازند بازی می‌كنند. این سازند در قسمت جنوب غربی حوضه كپه‌داغ دارای تخلخل بیشتری است.
سازند تیرگان:
جنس این سازند از آهك است و در صورت داشتن ضخامت كافی، از ظرفیت مخزنی مناسب برخوردار است. پوش سنگ این سازند، سازند سرچشمه است.
سازند شوریجه:
ماسه سنگ قسمت زیرین سازند شوریجه مخزن اصلی میدان گازی خانگیران را تشكیل می‌دهد و در حال حاضر در حال بهره‌دهی است. این سازند از بالا و پایین بین 2 لایه‌ی غیر قابل نفوذ قرمز رنگ قرار گرفته است.
سازند مزدوران:
سنگ مخزن اصلی در منطقه‌ی كپه‌داغ است. قسمت‌های مارل و شیلی و تبخیری شوریجه، پوشش مناسبی برای مخازن مزدوران در خانگیران فراهم كرده است.

گروه دوم (گروه مخزنی پالئوزویك و پوش سنگ‌های آن)

این سازند‌ها بر اساس شواهد صحرایی و سنگ‌شناسی از ظرفیت بالقوه‌ای جهت تشكیل مخازن هیدروكربوری برخوردار و برای ارزشیابی مناسبند و تنها در قسمت جنوب منطقه كپه‌داغ گسترش دارند.
سازند خوش ییلاق:
جنس این سازند از شیل و آهك است كه بخش آهكی می‌تواند به عنوان سنگ مخزن عمل كند و بخش‌های شیلی هم به عنوان سنگ منشأ این مخازن عمل می‌كنند، لایه‌های شیلی قسمت زیرین سازند مبارك نیز پوش سنگ این مخازن است.
سازند مبارك:
از نظر جنس بخش بالایی این سازند كربناته است و سنگ مخزن اصلی دوران پالئوزویك را تشكیل می‌دهد. شیل‌های قرمز رنگ كه به سرخ شیل معروفند پوشش لازم برای این مخزن را فراهم می‌كنند.
طبقه بندی: زمین شناسی ایران، سنگ شناسی یا پترولوژی، چینه و فسیل شناسی، زمین شناسی نفت،
برچسب ها: نفت، حوضه نفتی،
[ سه شنبه 21 آذر 1391 ] [ 04:14 بعد از ظهر ] [ راحله مظلومی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

من راحله مظلومی، فارغ التحصیل رشته زمین شناسی محض هستم...زمین را خیلی خیلی دوست دارم...
این وبلاگ برای همه زمینی هاست...

مشاور پایان نامه های تخصصی کارشناسی زمین شناسی
بررسی های زمین شناسی
کار با gps و نرم افزار mapsurce و آموزش آن
رسم نقشه ( زمین شناسی، توپوگرافی، ...)
آموزش نرم افزار های زمین شناسی: ... gis , rockwork, surfer 8 & 9 , dips
rmazloomi.zamin@yahoo.com

نویسندگان
آخرین مطالب
لینک دوستان
نظر سنجی
نظر شما در مورد وبلاگ دختر زمین شناس چیست؟


ابر برچسب ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب