قالب وبلاگ

دختر زمین شناس
تنها جایی که برای زندگی کردن داریم زمین است...مواظبش باشیم 

گنبد نمکی جاشک

نام انگلیسی:  Jashk Salt Dome  


نام فارسی :  گنبد نمکی جاشک


 

گنبد نمکی جاشک در فاصله ۱۴۴ کیلومتری جنوب شرق بندر بوشهر در فاصله ۵۵ کیلومتری شهر خورموج و ۱۵ کیلومتری شهر کاکی  قرار دارد. وسعت کوه نمک مطابق با نقشه 3 هزار و 666 هکتار است و یکی از جاذبه‌های طبیعی استان بوشهر به شمار می‌رود.

این گنبد حد فاصل دو شهرستان دشتی و دیر است كه تشکیل گنبد شمال غربی به جنوب شرقی بوده از سمت غرب به روستای گنخک و روستای جاشک کشیده شده و از سمت شرق از روستای باغان تا روستای درویشی در بخش کاکی ادامه دارد و راه دسترسی به گنبد از سمت شرقی از فاصله ۳ کیلومتری بعد از روستای گنخک از طریق جاده خاکی معدن قدیمی سنگ نمک که در منطقه فعالیت می کرده است و از سمت شرقی گنبد بعد از پل روستای کردلان جاده ی خاکی را به سمت گنبد پیش گرفته تا به پای کوهپایه‌های گنبد برسیم.

این منطقه کوهستانی بوده و به علت شرایط خاص توپوگرافی و اقلیمی فاقد هرگونه چشمه‌های آب شیرین، آبشخور و چاه است و تنها غارهای نمکی و چشمه‌های نمکی به تعداد فراوان وجود دارد. کوه نمک جاشک در محدوده درویشی ‌رودخانه‌مند قرار گرفته است. بخش‌هایی از گنبد نمکی کاکی که دارای نمک است فاقد هر گونه پوشش گیاهی است اما بیشتر لایه‌های سازنده آن آهکی است که از میان کوه نمک سربرآورده و از پوشش گیاهی بسیار خوبی برخوردار است و در دامنه های کوه نیز گیاهان مقاوم به شوری مشاهده می‌شود. در کل پوشش گیاهی منطقه شامل گون، گیشدار و قیچ است که در فصل زمستان و بهار انواع گیاهان یک‌ساله سطح زمین را می‌پوشاند و زیبایی خاصی به آن می‌بخشد. همچنین در دره‌هایی که از نمک‌زارهای نمکی در امان مانده‌اند، درختچه‌های کنار و اشک به وفور دیده می‌شود.

کوه نمک با دارا بودن چشم‌اندازهای زیبای زمین‌شناسی، انواع سنگ‌های مختلف، غارهای طبیعی و طبیعت بکر درون آنها، آبشارکوه‌ها و آویزه‌های نمکی نه تنها چشم هربیننده‌ای را برای تفریح و کوهنوردی به طرف خود جلب کرده بلکه بهترین محل مطالعه برای محققان علاقه‌مند به علم زمین‌شناسی است. برخی ویژگی‌های گردشگری زمین‌شناسی گنبد نمکی جاشک به شرح ذیل است: رنگ سفید نمک‌های طعام گنبد به منطقه جلوه‌ای زیبا بخشیده است به نحوی که از جاده خورموج دیر به صورت یک کوه برفی زیبا در بخش شرقی دشت برهنه ظاهر شده است.

یخچال‌های نمکی از جمله پدیده‌های زیبای گنبد نمکی دشتی به شمار می‌رود و در ناحیه شمال غربی گنبد به وضوح دیده می‌شود. این یخچال‌ها که حاصل حرکت ثقلی توده‌های نمکی در جهت شیب زمین است در حاشیه کناره گنبد تشکیل می‌‌شود و به دلیل مشابهت آن با یخچال‌های یخی به این نام شهرت یافته است. آبشارهای زیبای نمکی از دیگر ویژگی‌های گردشگری گنبد نمکی دشتی است که چهره‌ای بس زیبا و دلنشین را به آن بخشیده است. این آبشارها که در واقع مسیر طبیعی جریان آب گنبد بوده در فصول کم آبی به واسطه تبخیر کامل آب، بلورهای زیبای نمکی ضخیمی در جهت جریان و به ویژه در مسیر آبشارها ایجاد شده است و منظره تماشایی آبشار نمکی را ایجاد کرده است. این پدیده نادر در اواسط بهار تا تابستان و پائیز دیده می‌شود.

غارهای نمکی دیگر از جلوه‌های تماشایی گنبد نمکی دشتی است. این غارها که بر اثر انحلال رسوبات نمکی ایجاد می‌شوند در جای جای گنبد دیده می‌شود. در بخش‌های داخلی این غارها بلورهای زیبای نمک به صورت استلاگمیت و استلاکتیت جلوه‌ای دیدنی به غارها بخشیده است. تخت دیو یکی از زیباترین پدیده‌های زیبای فرسایشی گنبد دشتی است که به دلیل اختلاف در میزان فرسایش‌پذیری سنگ‌ها به صورت ستون‌هایی در میان نمک‌های گنبد ظاهر شده‌اند.

بلورهای زیبای نمک و بسیاری کانی‌های غیر سیلیکاته نظیر پیریت و فلورین با تنوع رنگ و جلای فلزی و غیر فلزی آنان خیره‌کننده چشمان هر بیننده‌ای است. گنبد نمکی دشتی میزبان کانی‌ها و بلورهای زیبای فراوانی است که در پهنه گنبد گسترده‌اند. تنوع رنگ نمک‌های صنعتی گنبد پدیده‌ای متحیر و شگفت‌انگیز است که در هیچ جای استان مشابه آن را نمی‌توان یافت. رنگ‌های متنوع قرمز، قهوه‌ای، سفید، زرد، سیاه و نارنجی نمک‌ها یکی از ویژگی گنبد دشتی است که نقش مهمی در جذب گردشگران به استان می‌تواند ایفا کند. پلایا از پدیده‌های زیبای فرسایش حاصل از گنبد‌های نمکی است که در دشت‌های دامنه‌ای پایین دست گنبدها به دلیل شور بودن آب‌های فصلی حاصل از این گنبدها و سیلان آن روی دشت و تمرکز در نواحی خط‌القعر آبرفت‌ها به صورت پهنه‌های نمکی ایجاد می‌شود.

این جاذبه‌های طبیعی در منطقه کوه نمک و ظرفیت فراوان آن برای گردشگری به همراه یک مدیریت صحیح زیست‌محیطی می‌تواند بهترین منطقه گردشگری در آن ناحیه با ترویج فرهنگ زیست محیطی جهت حفاظت از منابع طبیعی با رواج نوع خاصی از گردشگری به نام گردشگری طبیعی باشد، چرا که پیشگامان طبیعت‌گردی در جهان براین باورند که برای حفظ واقعی محیط‌های طبیعی باید گردشگران را در این محیط‌ها پذیرا باشند.

 

تاریخچه معدنکاری:سابقهای از بهره برداری رسمی موجود نمیباشد ولی از نمكهای موجود در محدوده مورد نظر جهت مصارف خوراكی استفاده شده است بهره برداری این معدن توسط آقای حسین بحرینی صورت گرفته است. محدوده مورد نظر در  جنوب شرقی بوشهر و در مسیر جاده آسفالته بوشهر- كنگان واقع شده است كه حدود 7 كیلومتر از این مسافت جاده خاكی منتهی به معدن میباشد.
   موقعیت جغرافیایی: آب و هوا گرم و نسبتاً خشك و با توجه به شرایط جوی امكان 180 روز فعالیت معدنی در طول سال از خرداد تا اواخر تیرماه وجود دارد. این محدوده در طول جغرافیایی َ40 51 و عرض جغرافیایی َ14 28 واقع شده است.
   زمین شناسی معدن: با توجه به اینكه معدن به صورت چشمه آب شور بوده و از گنبد نمكی جاشك سرچشمه میگیرد پس از جاری شدن در مسیر رودخانه فصلی در حوضچه های طبیعی موجود رسوب مینماید. گنبد نمكی جاشك از سری تشكیلات هرمز و مربوط به دوران پركامبرین میباشد.

 
زمین شناسی گنبد نمکی جاشک

در زمین شناسی ایران به مجموعه ای از سنگهای تبخیری مانند نمك ، انیدریت ، دولومیت به همراه شیل های قرمزی  را كه كمابیش تنها در گنبد ها و دیاپیر های نمكی دیده شده است سازند هرمز نامیده اند.

 این گنبدها از پایین به بالا دارای  سنگ شناسی به شرح زیر است

1.      سنگ نمك ، سفید یا قرمز نوار گونه و آلوده به كانیها و سنگها به ضخامت تقربیا 50 متر

2.      لایه های آهكی تیره رنگ تیغه ای بد بو ، فسیل دار بضخامت 5 تا 10 متر

3.      شیل ها و ماسه سنگهای قرمز رنگ حدود 20 تا 100 متر

4.      آهكهای فسیل دار ، توف های زیر دریائی ، گدازه های بازالتی ، لایه های نازك انیدریت و ... تقریبا 5 تا 10 متر

5.      گدازه های ریولیتی ، داسیتی و توده های نفوذی ساب ولكانیك

مطالعات اخیر برروی گنبد های نمكی بویژه گنبد نمكی جاشگ دیر -خرموج معلوم داشته است كه این مجموعه ظاهرا در هم به واقع نظم یك  سازند را داشته ولی در پروسه دیاپیری نمك ، ارتباط میان چهار عضو مشخص سازند هرمز از بین رفته است و در حال حاضر این ارتباطات را تنها میتوان در رخنمون های جدا از هم در گنبد ها شناسائی نمود و با پیگردی های انجام شده لایه های كلیدی را پیدا نمودیم كه در سراسر گنبد و همینطور در سایر گنبد ها قابل ردیابی است .

قدیمیترین واحد سازند هرمز، افق نمكی است كه ضخامت آن گرچه بطور دقیق قابل اندازه گیری نیست اما بیش از 50 متر ( نبوی ، سبزه ئی 1367 ) و كمتر از 1000 متر ( كنت 1970 ) است . بهمراه این واحد نمكی میان لایه هائی از توف ، توفیت ، مارن ، آهك ، اكسید آهن قرمز رنگ ، قطعات سنگهای آذرین و دگرگونی نیز هست كه در تنوع رنگ این طبقات نقش دارد .

بر روی افق نمك ، تناوبی از ماسه سنگ های قرمز رنگ حاوی اكسید آهن ( هماتیت و اسپیكیولاریت ) ، مارن ، ماسه سنگ ،شیل و توف دیده می شود كه گاهی میان لایه هائی ازآهكهای ریز دانه و گچ نیز در آن مشاهده می گردد . ضخامت این افق از 2 تا 20 متر متغیر است .

سومین اول ، طبقه آهكی جلبك دار سیاه رنگ بد بوئی است كه در همه جا بر روی واحد دوم قرار نگرفته و گاهی مستقیما نیز برروی نمك دیده می شود . این واحد به صورت یك طبقه كلیدی در سرتاسر گنبد و سایر گنبد ها قابل ردیابی است . این طبقه كلیدی دارای سن مشخص هم هست .

واحد دوم تناوبی از توف ریولیت های خاكستری رنگ و مواد آذز آواری است كه گاهی همراه با ماسه سنگ ، شیل ، مارن و آهك های صورتی رنگ می باشد . بنظر میرسد این واحد كه دارای بیشترین ضخامت در گنبد نمكی گچین است ، در حین فعالیت های آتشفشانی همزمان با رسوبگذاری سازند هرمز تشكیل شده است در این واحد گنبد های ریولیتی ، توده های نفوذی گرانیتی نیز دیده می شود كه احتمالا مواد آذر آواری این طبقه از فوران ماگمای اسیدی در حین رسوبگذاری و همچنین فرسایش توده های سرد شده پس از رسوبگذاری نتیجه شده است .

بطور خلاصه سازند هرمز دارای چهار بخش است كه طبقه نمكی آن قاعده معلومی ندارد و ظاهرا نوار گونه و دارای لامیناسیونهای ریز است . واحد 2 آن با رنگ قرمز مشخصی كه از اكسید آهن فراوان درون آن نتیجه شده خود را از طبقات زیرین و روئین خود متمایز می كند . واحد 3 آهك سیاه رنگ كلیدی است كه در سایر گنبد ها هم قابل شناسائی است . سن این رسوبات قبلا به اواخر پر كامبرین پسین نسبت داده می شد ، اما اكنون مشخص گردیده كه در كامبرین نهشته شده اند و بخش های بالائی آن تا اردویسین هم میرسد

 

پوشش گیاهی

سطح گنبد نمکی دشتی از لحاظ پوشش گیاهی تقریبا در اغلب نقاط به دلیل درصد بالای نمک تهی از هر نوع رویش بوده اما در برخی از نقاط گنبد وجود مناطق بزرگ و کوچک آهکی به چشم می خورد که بر روی این سطوح گیاهانی مانند گون،گیشدارا و قیج و همچنین در فصل زمستان و بهار انواع گیاهان یکساله روی سطح آهکی گنبد را پوشانده و زیبای خاصی را به آن منطقه می بخشد. همینطور دره هایی که از وجود نمک شارها در امان مانده اند در آنها درختچه های کُنار،اشک و بادام کوهی و همچنین گل سنگ های زیبای چند متری که بر روی دیواره های دره سبز شده اند و بیشتر در ناحیه ی شمال شرقی گنبد دیده می شوند نیز از مناظر خاص منطقه محسوب می شوند.

 

حیات وحش

از نظر حیات وحش در فصل تابستان که معمولاً از اواخر اردیبهشت در منطقه آغاز و تا پایان مهر ماه ادامه دارد خالی از حیات وحش می باشد به جز چند گونه از مارمولکها و خفاشها که ساکنان دائمی گنبد محسوب می شوند،در سطح گنبد جنبنده ای دیگر دیده نمی شود اما بعضی از موجودات نیز در کوهپایه ها و دره های شیرین پایین دست گنبد نیز دیده می شوند که از جمله به کبک،تیهو،گنجشکها،جغد،کبوتر چاهی و بعضی از شکاریها و روباه و کفتار می توان اشاره کرد.البته گنبد نمکی به خاطر قرار گرفتن در مسیر سلسله کوه زاگرس وبین دو کوه شیرین که دارای چشمه های آب شیرین می باشد و وجود  گنبد که سرشار از نمک بوده و همین طور که اغلب طبیعت دوستان می دانند نمک یکی از غذاهای وحوشی همچون قوچ و میش و کل و بز می باشد از این رو در گذشته این منطقه یکی از شکارگاه های بزرگ محسوب می شده که امروزه به دلیل شکار بی رویه و بی رحمانه شاید تعداد کمی کل و بز در منطقه باقی مانده باشد.

 

موقعیت گردشگری گنبد نمکی دشتی

گنبد از نظر گردشگری دارای جاذبه ها و قابلیت های فراوان می باشد که از آن جمله می توان به 1- آبشارهای نمکی 2- غارهای نمکی 3- چالها و یخچالهای نمکی 4- تخت دیو یا دودکش جن 5-دره گل کلم  6- چشمه های نمکی ،نمک شارها و نمک فشان ها و سطح زیبا و رنگارنگ گنبد اشاره نمود.

 

آبشارهای نمکی

آبشارهای طبیعی که در مسیر طبیعی آب راههای گنبد و در کوهپایه های پایین دست به شکل های مختلف و در اندازه های متفاوت زیبای خاصی به منطقه بخشیده است و در فصل گرم به واسطه تبخیر زیاد آب،بلورهای نمکی ضخیمی در مسیر آبشارها ایجاد کرده که با لغزش آب بر روی بلورهای نمکی و تابش آفتاب منظره ای شگرف و زیبا ایجاد نموده است.

 

غارهای نمکی

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری گنبد وجود غارهای نمکی فراوان که با انحلال رسوبات نمکی و معدن ایجاد شده و در درون غارها بلورهای زیبا به صورت استلاگمیت و استلاکمیت یا همان قندیل با اشکال متفاوت می باشد.قندیل ها به اشکال متفاوت به قدری زیبا تشکیل گشته اند که اغلب غارها با استفاده از اشکال همین قندیلها نامگذاری شده اند.مثلا در غار انگوری که در درون آن قندیل های فراوان به صورت خوشه های انگور از سقف و دیواره ی غار آویزان شده اند که شما هنگام  حضور در این غار گویی به یک تاکستان پربار پا گذاشته اید.یا غار شاخه نبات که  وجود قندیل های سفید  و یک دست که به صورت شاخه ای از سقف غار آویزان می باشند نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کنند.غار سدنمکی یا غار پنجه عقاب نیز به همین صورت می باشند.تعدد غارها به قدری زیاد است که نامگذاری  بعضی از غارها را سخت کرده است.طول غارها از غارهای کوچک 30 تا 50 متری تا غارهای 300 متری و 500 متری و بزرگترین انها تا 1500 متری نیز می باشد که به غار پلکانی معروف شده است.

 

نمکچالها و یخچالهای نمکی

یخچالهای نمکی از جاذبه های خاص گنبد نمکی دشتی می باشند که در سطح شیب دار و حرکت ثقلی توده های نمک و در جهت شیب گنبد و به صورت پلکانی تشکیل شده اند و در سطح خود با اشکالی زیبا  رنگهای متحیرانه را به وجود آورده اند که چشم نوازی می کند و به دلیل اینکه به یخچالهای یخی شبیه بوده اند به این نام نامیده شده اند. نمک چالها را نیز باید از جاذبه های گنبد نمکی دشتی دانست.چاله های بزرگ و کوچکی که در مسیر آبهای روان و چشمه های نمکی ایجاد شده و با تبخیر آب آنها اشکال مختلف نمکی  درکف این چاله ها چونان الماس می درخشند.

 

تخت دیو یا دودکش جن

تخت دیو یا دودکش جن نیز یکی دیگر از جاذبه های گنبد نمکی دشتی می باشد که به دلیل اختلاف در میزان فرسایش سنگها و به صورت ستونهای کوچک و بزرگی بر روی گنبد خودنمایی می کنند که بعضاً به خاطر شکلشان نامگذاری هم شده اند مثلاً ستون انگشت خدا یا کلاه به سر را می توان از این جمله دانست.ستون ها همانند نگهبانانی استوار و همیشگی برای گنبد محسوب می شوند.

 

دره گل کلم

 می توان شگفت انگیزترین بخش گنبد را  این دره زیبا و منحصر به فرد دانست.دره ای که سطح ان یکدست با نمکی که به صورت گل کلم در آمده  فرش شده است.نمک ها به صورت غنچه هایی کنار هم باز شده و به صورت کاملاً زیبایی در آمده اند .گویی که در آنجا نمک گل کرده و شکوفه داده است.وجود چشمه های نمکی و روان بودن آب آنها با صدای بسیار ملایم و دیواره های زیبا رنگ دره ، به دره زیبایی بیشتری می بخشد.

 

چشمه های نمکی

چشمه های نمکی که به فراوانی در درون غارها  و در سطح دره ها به چشم می خورد نیز از جاذبه های گنبد نمکی  دشتی به شمار می آیند.این چشمه ها بعضاً به صورت نمک فشان نیز در منطقه دیده می شوند که نمک را به صورت خمیری فشرده و همراه با آب از درون آنها به بیرون راه می یابند و در سطح گنبد به جریان می افتد.به دلیل بالا بودن درصد نمک در آب که حدود 350 برابر بیشتر از آب دریا می باشد و تبخیر زیاد در کنار چشمه های نمکی معمولا نمک شارها به اشکال متفاوت دیده می شوند.

 

سطح زیبا و رنگارنگ گنبد

مهمترین جاذبه گردشگری گنبد نمکی دشتی  ساختار گنبد بوده به طوری که هر رهگذری که در حال عبور از جاده ی خورموج به سمت کنگان باشد از فاصله ی دور سفیدی گنبد پوشیده از نمک را می بیند و در نظر اول به این فکر می کند که کوهی پوشیده از برف را مشاهده می کند.وجود نمک های طعام و صنعتی با رنگهای بسیار زیبا که شامل قرمز،سبز،سفید،سیاه،نارنجی،قهوه ای و ترکیب این رنگها در دیواره ها و سنگ فرشها و وجود کانیهای زیاد در منطقه که از جمله ی آنها می توان به وجود مقدار زیاد گوگرد که با  رنگ زرد طلایی یا وجود پتا سیم با رنگ نارنجی وآهن با رنگ قرمز و قهوه ای وترکیب این مواد معدنی با هم که می توان از پیریت یا همان طلای کاذب(طلای احمقها) که در سطح گنبد به وفور یافت می شود که از ترکیب گوگرد با آهن تشکیل می گردد و دارای جلای فلزی براقی می باشد.همچنین وجود بلورهای زیبای سیلیکاته و فسفاته با جلای فلزی و غیر فلزی با تنوع رنگها پدیده ای شگفت انگیز و متحیر کننده ای است که شاید در هیچ جا نتوان همانند آن را نظاره کرد.

گنبد نمکی دشتی در بهمن ماه سال 1386 به عنوان اثر ملی طبیعی ثبت گردید اما متاسفانه از آن تاریخ به بعد هیچ اقدامی از طرف مسئولان استان و شهرستان برای حفاظت از گنبد و جذب گردشگر صورت نگرفته و این مسئله در حد یک اسم اثر ملی طبیعی باقی مانده است که همت مسئولان استان و شهرستان را برای بهبود وضع گنبد و جذب گردشگر را می طلبد

 
مهم‌ترین پدیده‌های زیبای گردشگری گنبد نمکی جاشک

1-رنگ سفید نمک های طعام گنبد به منطقه جلوه‌ای زیبا بخشیده‌است به نحوی که از جاده کنگان –بوشهر به صورت یک کوه برفی زیبایی در بخش شرقی دشت برهنه ظاهر شده‌است.

 2- یخچال های نمکی از جمله پدیده‌های زیبای گنبد نمکی جاشک دیر به شمار می رود و در ناحیه شمال غربی گنبد به وضوح دیده می‌شود.  این یخچال ها که حاصل حرکت ثقلی توده‌های نمکی در جهت شیب زمین است در حاشیه کناره گنبد تشكیل می گردد و به دلیل مشابهت آن با یخچال های یخی بدین نام شهرت یافته ‌است.

۳- آبشارهای زیبای نمکی یکی دیگر از ویژگیهای گردشگری گنبد نمکی جاشک (دیر) است که چهره‌ای بس زیبا و دلنشین را به آن بخشیده‌است. این آبشارها که در واقع مسیر طبیعی جریان آب گنبد بوده ‌است در فصول کم آبی به واسطه تبخیر کامل آب بلورهای زیبای نمکی ضخیمی درجهت جریان و به ویژه در مسیر آبشارها ایجاد شده‌ است و منظره تماشایی آبشار نمکی را ایجاد نموده‌است. این پدیده نادر در اواسط بهار تا تابستان و پاییز دیده می‌شود.این منظره توریستی گنبد نمکی جاشک (دیر) از ویژگیهای منحصر به فرد گنبدهای نمكی ایران می‌باشد.

۴- غارهای نمکی یکی دیگر از جلوه‌های تماشایی گنبد نمکی جاشک است. این غارها که بر اثر انحلال رسوبات نمکی ایجاد می‌شوند در جای  گنبد دیده می‌شود. در بخش‌های داخلی این غارها بلورهای زیبای نمک به صورت استلاگمیت و استلاکتیت جلوه‌ای دیدنی به غارها بخشیده‌است.

۵- فرسایش آبی ایجاد شده بر نمک های گنبد آثار زیبا و تماشائی را بر پهنه گنبد ایجاد نموده‌ است.این آثار به صورت فرسایش پنجه‌ای یکی از آثار زیبای ژئو مورفولوژیکی را ایجاد نموده‌است.

۶- تخت دیویکی از زیبا ترین پدیده‌های زیبای فرسایشی گنبد نمکی جاشک (دیر) است که به دلیل اختلاف در میزان فرسایش پذیری سنگها به صورت ستونهایی در میان نمک های گنبد ظاهر شده‌اند.

۷- بلورهای زیبای نمک و بسیاری از کانیهای غیر سیلیکاته نظیر پیریت و فلورین با تنوع رنگ و جلای فلزی و غیر فلزی آنان خیره کننده چشمان هر بیننده‌ای است. گنبد نمکی جاشک (دیر) میزبان کانیها و بلورهای زیبای فراوانی است که در پهنه گنبد گسترده‌اند.

۸- تنوع رنگ نمک های صنعتی گنبد، پدیده‌ای شگفت انگیز است. رنگهای متنوع قرمز، قهوه ای، سفید، زرد، سیاه و نارنجی نمک ها یکی از ویژگی های گنبد نمكی جاشک است که می تواند نقش مهمی در جذب گردشگران را ایفا نماید

 

عکسهای کوه نمک جاشک

 

آپلود عکسآپلود عکس

                                                           

آپلود عکس

 
 
آپلود عکس


آپلود عکس

طبقه بندی: ژئومورفولوژی، زمین شناسی ایران، سنگ شناسی یا پترولوژی، سنگ شناسی رسوبی-رسوب شناسی، ژئوتوریسم،
[ چهارشنبه 13 دی 1391 ] [ 11:43 بعد از ظهر ] [ راحله زمینی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

این وبلاگ برای همه زمینی هاست...

مشاور پایان نامه های تخصصی کارشناسی زمین شناسی
بررسی های زمین شناسی
کار با gps و نرم افزار mapsurce و آموزش آن
رسم نقشه ( زمین شناسی، توپوگرافی، ...)
آموزش نرم افزار های زمین شناسی: ... gis , rockwork, surfer 8 & 9 , dips
rmazloomi.zamin@yahoo.com

نویسندگان
آخرین مطالب
لینک دوستان
نظر سنجی
نظر شما در مورد وبلاگ دختر زمین شناس چیست؟


ابر برچسب ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو